Koronavirüs’de Güvenli Ülke; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkı, içerisinde bulunduğumuz bu günlerde, normal bir hayata dönmeye başladı. Adada Koronavirüs’ün tamamen bitmesiyle işletmelerde, teker teker açılmaya başlandı.

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, DSÖ’ye gönderdiği mektupta, “KKTC, 19 gündür pozitif vakanın görülmediği ilk ülke olabilir. KKTC’de Kovid-19 tedavisi gören tüm hastalar taburcu edildi.” ifadelerini kullandı.

Kovid-19 tedavisi gören son hasta da, Başbakan Ersin Tatar, Sağlık Bakanı Ali Pilli, Başhekim Adil Özyılkan, doktorlar, sağlık görevlileri ve hastane personeli tarafından alkışlarla uğurlandı.

Başbakan Ersin Tatar hastanın uğurlanması sırasında basına yaptığı açıklamada, 9 Mart’ta tespit edilen ilk vakadan sonra hükümetin aldığı tedbirler, düzenlemeler ve halkın bu düzenlemelere uymasıyla birlikte iki ay sonra son vakanın taburcu edildiğini kaydetti. Bu pandemi sürecinin iyi yönetildiğini vurgulayan Başbakan, bu süreçte çalışan, katkı koyan herkese teşekkür etti.

Sağlık Bakanı Ali Pilli’de, son 24 saatte yapılan test sayısının 980 olduğunu, pozitif hiç bir vakaya rastlanmadığını açıkladı.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Adil Özyılkan’da, KKTC’de 24 gündür vaka görülmediğini, ülkede bugüne kadar görülen 108 pozitif vakadan 103 kişi İyileşip taburcu edildiğini, yaş ortalaması 65 üstü olan toplam 4 kişi geçtiğimiz günlerde yaşamını yitirdiğini belirtti.

KKTC’de bugün itibarı ile tedavi gören Koronavirüs (Covid-19) hastası bulunmuyor.

Eğitime ara verilen 10 Mart 2020 tarihinden sonra ülkelerine dönmeyip KKTC’de kalan Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi (KİSBÜ) öğrencileri güven içinde uzaktan eğitimlerine devam etmektedir.

Bizde KİSBU ailesi olarak başta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı olmak üzere bu süreçte emeği geçen tüm yetkililere teşekkür ediyoruz.