Rector’s Message

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin en genç üniversitelerinden biri olan Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi (KISBÜ), 2014 yılında kurulmuştur. Üç fakülte ve dört programla kurulan Üniversitemiz, ilk olarak 2015 yılında Dini İlimler Fakültesi İlahiyat Bölümüne öğrenci kabul ederek eğitim öğretime başladı.

2016-2017 akademik yılında Hukuk Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümü ve Eğitim Bilimleri Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü eğitim vermeye başladı.

2017-2018 akademik yılında Eğitim Bilimleri Fakültemizde Türkçe Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği ve Arapça Öğretmenliği bölümlerine; 2018-2019 akademik yılında ise Özel Eğitim Öğretmenliği bölümüne öğrenci kabul ettik.

2019-2020 öğretim yılı itibarıyla Hukuk Fakültesi, Dini İlimler Fakültesi, Eğitim Bilimleri Fakültesi ve İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi ile Adalet Meslek Yüksekokulu olmak üzere 4 fakülte ve 1 meslek yüksekokulunda 11 bölümde eğitim öğretime devam etmekteyiz.

Üniversitemiz, henüz yolun başında olmasına rağmen yükseköğretim geleneğinin bütün değerlerine yaslanıyor. KISBÜ ihtiyacı olduğu gücü, içselleştirdiği bu değerlerinden alarak toplumda sosyal bilimler alanında bir mükemmeliyet merkezi olmayı hedefine koyan bir üniversitedir.

Üniversitemizde, öğrencilerimize temel ve meslekî bilgi sahibi olmak için gereken bilgi, beceri ve yetkinliklerin yanı sıra hayatları boyunca şahsiyetlerini oluşturacak entelektüel birikimi ve dünyaya bakış açısını da kazanacakları bir eğitim-öğretim verilmektedir.

Amacımız, dünyadaki her türlü gelişmeye açık, olayları derinlemesine sorgulayan, eleştiren ve tahlil edebilen, sözlü ve yazılı olarak kendini rahatça ifade edebilen, sosyal iletişim becerileri yüksek, liderlik kabiliyetleri güçlü, bireysel ve takım içinde uyumlu çalışabilecek mezunlar yetiştirmektir.

Kıbrıs’tayız ve Kıbrıs’a güveniyoruz. Kıbrıs’ın yakın bir gelecekte bölgenin yükseköğretim üssü olacağına inanıyoruz ve vakıf mantığı içinde kâr amacı gütmeden buna katkı sağlamak istiyoruz.

Bunu hep birlikte başarabileceğimize inanıyorum.

Prof. Dr. Mustafa TÜMER
Rektör