Çanakkale Zaferini Kutlama ve Şehitleri Anma Programı Gerçekleştirildi

Çanakkale Zaferini Kutlama ve Şehitleri Anma Programı, Hala Sultan Konferans Salonu’nda Gerçekleştirildi.

KISBÜ Eğitim Bilimleri Fakültesi, KISBÜ Türkçe Kulübü, KISBÜ Tiyatro Kulübü ve KISBÜ Müzik Kulübü’nün organize ettiği “Çanakkale Zaferini Kutlama ve Şehitleri Anma” Programı öğrencilerin ve akademisyenlerin yoğun bir katılımı ile gerçekleştirildi.

Anma Programı, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, Yeni Zelanda’da geçen hafta şehit edilen kardeşlerimiz yanında özellikle Çanakkale’de şehit edilenler ve tüm şehitler adına saygı duruşu ile İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Programın açılış konuşmasında şunlar ifade edildi: “Hepimizin bildiği gibi Çanakkale denilince, Türk ulusunun tarihinde bağımsızlığı için, namus ve şerefi için, bayrağı ve ezanı için, en kanlı çarpışmalarından birini yaşadığı ve binlerce vatan evladını toprağa verdiği Çanakkale Savaşları gelir akıllara; Türk kurtuluş ve istiklâl mücadelesinin en hazin sahnelerine sahip olan Çanakkale savaşının üzerinden 104 yıl geçmiştir; ama eminim ki yüzyıllar bile geçse, biz Türk milleti olarak, bu vatanın kara bağrında kefensiz yatan o vatan evlatlarını unutmayacağız.

Yeni Zelanda’da yaşanan olay bize şunu göstermiştir: Bazı kesimlerin Çanakkale Destanını, İstanbul’un ve Kıbrıs’ın fethini halen daha unutmadıklarını belirterek, eğer biz, bizden önceki tarihimizi unutursak bizi parçalamak isteyenlerin kölesi haline geliriz. Tarihimizi bir bütün olarak düşünmeli ve her bir gününe sahip çıkmalıyız. Yeni nesile bıkmadan, usanmadan geçmişten ders alması gerektiğini öğretmeliyiz” mesajı verildi.

Ardından kürsüye Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi, Beşeri Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Nazım Beratlı çıkarak “Çanakkale Zaferi’nin Kıbrıslı Türklere Etkisi’ konulu konferans gerçekleştirdi.

Çanakkale savaşının yaşandığı yıllarda Kıbrıs Türklerinin İngiliz Sömürgesinde olduğunu belirten Beratlı, Kıbrıs Türklerinin İngilizler tarafından zorla Çanakkaleye götürüldüğünü belirtti. Kendi dedesi ile ilgili anıları anlatan Beratlı, dedesinin Müslüman Türklere karşı savaştığını öğrendiği an Türk kardeşlerine karşı savaşmak istemediği için bir şekilde kaçtığını ve günlerce Çanakkale köylerinde dolaştığını belirtti. Kıbrıs Türkü’nün savaşlar sırasında ve savaş sonrasında Anavatan Türkiye’ye olan bağlılığını her daim devam ettirdiğine vurgu yaptı.

Konuşmaların ardından Doç. Dr. Nazım Beratlı’ya teşekkür plaketini KISBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Tümer takdim ederek, Çanakkale destanında canlarını feda eden kahraman askerlerimizi saygıyla ve minnetle andıklarını belirti.

Programda, KISBÜ Türkçe Kulübü ve KISBÜ Müzik Kulübü’nün birlikte hazırladığı Çanakkale Şiir orotoryosu izleyenlere duygulu anlar yaşattı.

Çanakkale Destanı’nın simge isimlerinden Seyit Onbaşı’nın büyük bir inançla top mermisini kaldırma anı da KISBÜ Tiyatro Kulübü tarafından canlandırıldı.

Ardından KISBÜ Müzik Kulübü’nün seslendirdiği Çanakkale Türküleri izleyicilerden büyük beğeni aldı.